Лечебни билки и чайове
- Маг.фарм. Атанас Атанасов
- 5.11.2018 г.
- време за четене: 2 мин.
Актуализирано: 23.09.2024 г.
Лечебните билки са познати от векове и се използват от народи по целия свят. Съвременната фармация като наука се е зародила именно чрез по-задълбоченото изучаване на лечебните растения, в началото като билкарство и народна медицина. И до днес използваме лекарствени билки както директно като чай, запарки или отвари, така и като тинкури и екстракти . В статията ще си поговорим главно за употребата им под формата на чай при различни оплаквания и заболявания. Това е и най-старият познат метод на употреба.
Важно е да споменем, че преди да бъде разрешено дадена билка или смес от билки да се употребява, тя трябва да отговаря на високи стадарти за качество и чистота. Освен това върху опаковката трябва да е упоменато начин на употреба, при какви оплаквания и какво действие и нежелани ефекти предизвиква. Обърнете внимание на това, когато закупувате даден продукт, за да не попаднете на такъв със съмнително или ниско качество.
Въпреки че рядко се лекуваме само с чай, много често го използваме като допълнителна или т.нар. съпътстваща терапия при редица заболявания и при това доста упешно. Дори само в една билка се съдържат повече от няколко десетки съединения с лечебно действие. Ето защо действието на растителните дроги, както се наричат лечебните растения във фармацията, е комплекс от активтостта на множество съединения.
Лечебни билки при настинка и грип: Анасон, бръшлян, лечебна ружа, липа, лайка, лечебна иглика, салвия, теснолист живовляк, мащерка, сладник действат противовъзпалително и температуропонижаващ. Освен това облекчават кашлицата или действат отхрачващо в зависивост от растението.
Лечебни билки при стомашно-чревни оплаквания: Жълта тинтява,резене, анасон, ким, лютива мента, бял трън, лайка, жълт кантарион подобряват храносмилането, повишават апетита, облекчават крампи и стимулират функцията на черния дроб и жлъчката.
Лечебни билки при нервност и безсъние: Лечебните растения валериана, хмел, маточина, калифорнийски мак, лавандула улесняват заспиването и действат успокояващо. Жълтият кантарион се използва често за подобряване на настроението при леки депресивни смущения.
Лечебни билки при възпаления на пикочните пътища: В употреба влизат редица лечебни растения при оплаквания най-вече в областта на долните пикочни пътища. Това са: мечо грозде, червена боровинка, бреза, коприва, полски хвощ и др. Те оказват противовъзпалително, пикочогонно, дезинфекциращо и очистващо действие.
Лечебните растение често са чудестно допълнение към терапията. Тяхното действие често се развива постепенно и трябва да се приемат определен период от време, за да бъде ефекта им забележим. Въпреки това във никакъв случаи не бива да се приемат безконтролно, защото може се проявят както странични ефекти, така и да влезнат в реакции и взаимодействия с други лекарства, които човек приема.
Винаги се консултирайте с вашия фармацевт или лекар, когато решите да приемате допълнително растителен продукт. В аптека "Ива" ще се радваме да Ви дадем съвет и да Ви помогнем с избора.
Comments