top of page

4 начина за справяне с разширените вени

  • Маг.фарм. Атанас Атанасов
  • 8.11.2018 г.
  • време за четене: 2 мин.

Актуализирано: 23.09.2024 г.


Вените са кръвоносните съдове, които транспортират кръвта от тъканите към сърцето, или по-точно около 7000 литра кръв дневно. Процес, който протича срущу посоката на гравитация, което подлага вените на голямо натоварване и прави работата им изключително трудна. При нежният пол по-често се наблюдават изменения във структурата на вените, обобщени под названието разширени вени. Засегнати са обикновето външната страна на бедрото и подбедрицата, както и вътрешната част на коляното. Разширените вени сами по себе си не се определят като здравословен проблем, освен че чисто визуално не са привлекателни, но с времето създават предпоставка за възникване на усложнения.


Заболявания, свързани с разширените вени:

  1. Когато се стигне до възпаление на вените, състоянието се означава като тромбофлебит. Характерни са симптомите на възпаление като поддуване, зачервяване, болка особено ако се натисне, засегнатия кръвоносен съд.

  2. С напредване на заболяването, вените променят своята еластичност и тонус, нагъват се и се нарушава работата на клапите в тях. Заболяването се нарича общо варикоза. Може да засегне както единия крак, така и двата. Презразполежението към варикози може да е чисто генетично, но и фактори като хормонален дисбаланс (особено при жените в менопауза), наднормено тегло и застоял начин на живот оказват своето влияние.

  3. Отделно странични симптоми, които се наблюдават са сърбеж, крампи (схващания) на мускулите, най-често на прасеца, тежест и болки в краката.

  4. Тромбозите най-вече на дълбоките вени на долните крайници са животозастрашаващо усложнение, което възниква при запушване на съответната вена от тромб (кръвен съсерек).

Профилактика и лечение:

Безспорто чрез навременна и целенасочена профилактика можем да забавим хода на болеста, до облекчим симптомите и избегнем усложнения.

  1. Движенито е естественият враг на болестта. Практикуването на спорт като тичане, плуване спомага за движението на кръвта във вените и предотвратява застоя й. Поливането на краката със студена вода раздвижва кръвта. Допълнително дръжте краката си по-високо като лежите, така гравитацията чисто по естествен път помага за оттичането на кръвта към сърцето. Не на последно място избягвайте дълги периоди да стоите прави или седнали.

  2. Ако тези методи са недостатъчни, може да ги съчетаете с носенe на компресиращи чорапи. Те са свободно достъпни в аптеките. В аптека "Ива" консултираме редица пациенти на тази тема ежедневно. Чорапите спомагат за подобряване на венозния отток и чрез механична сила на компресия.

  3. Много пациенти се доверяват и на различни лекарствени продукти като кремове и гелове, които локално лекуват възпалението и облекчават болката. Налични са и таблетки и капсули, които действат системно и намаляват отока, като заздравяват венозните стени. Информирайте се за различните продукти при Вашия фармацевт.

  4. Не бива да забравяме и консултацията с лекар при влошаване на проблема или съмнения за запушване на кръвоносен съд. Взаимната работа на лекар и фармацевт за контролиране на разширените вени може да допринесе за подобряване на състоянието на пациента и качеството му на живот.

Винаги се съветвайте със специалисти, не се доверявайте на непроверени методи и лечения!


Comments


bottom of page