top of page

Какво трябва да знаем да алергиите?

  • Маг.фарм. Атанас Атанасов
  • 6.11.2018 г.
  • време за четене: 2 мин.

Актуализирано: 23.09.2024 г.


Много хора страдат под една или друга форма от алергии. Алергичните реакции възникват, когато имунната ни система разпознава безвредни вещества (алергени) като вредни за организма. В резултат на това се отделя хормон, наречен хистамин, от клетките. Това предизвиква и появата на типичните за алергията симптоми:

  1. Симптоми, засягащи лигавиците: поддуване, хрема, кихане.

  2. Симптоми на дихателните пътища: кашлица, стесняване на дихателните пътища.

  3. Симптоми на кожата: сърбеж, зачервяване, поддуване, възпаление.

  4. Симптоми, засягащи стомашно-чревния тракт: повръщане, гадене, диария, киселини.

  5. Симптоми, засягащи кръвообръщението: понижаване на кръвното налягане, тахикардия (повижена сърдечна честота).

Симптомите са индивидуални и зависят от остротата на алергичната реакция, като засягането на сърцето и кръвообръщениет са характерни за анафилактичния шок (тежка, животозастрашаваща алергична реакция).


Причинители на алергии

Причината за възникване на алергична реакция, както споменахме по-горе, са различни алергени. Те са най-често протеини, но може да имат и друга химична структира напр. въглехидрати. За да стане по-ясно сме подготвили списък с най-честите алергии и техните причинители:

  • На първо място са добре познатите и разпространени алегии към животни, и по точно причината е козината им. Често срещани са алергиите към полени и прах.

  • Изброените алергични реакции възникват при контакт с алергена - контактни алергии. Друг вид е алергията към различни хранителни продукти (ядки, шоколад, плодове), която се проявява при консумиране на алергена.

Терапия на алегриите

Най-сигурно е човек да избягва причинителя на алергията, напр. дадено животно, храна. Това не винаги e възможно особено когато причинителя е във въздуха като прах или полени.

Терапията с антиалергични лекарства - антихистамини води до намаляване на ефектите, причинени от отделянето на хистамин и е особено успешна с нисък риск от нежелани и странични реакции. Тези лекарства могат да се прилагат както локално като стрей за нос, крем, унгвент, капки за очи, така и системно под формата на таблетки, капсули, а за деца и сиропи. Трябва да подчертаем, че първите антихистамини имат изявен седативен ефект (водят до сънливост). Така че е добре да се консултираме с фармацевта на място или лекар, дали лекарството има такова странично действие. Това може да е особено опасно при шофиране или работа с инструменти или машини.

При по-тежки алергични реакции може да се използват и кортикостероиди под различни форми - локално или системно. Те блокират алергичната реакция по други механизми. Страничните ефекти при тях могат да бъдат по-сериозни особено при неконтролирана и/или продължителна употреба. Отпускат се по лекарско предписание и се приемат по определени схеми.

Нов подход в терапията на алергиите е т.нар. хипосенсибилизаране. Това е специфична имунна терапия с продължителност 2-3 г., при коята алергена се "представя" на организва в постепенно повишаващи се дози. По този начин може да се облекчи и намали остротата на алергичната реакция.


Въпреки че са досадни и неприятни, леките до средно тежки алергии могат да успешно да се потиснат и лекуват. Когато лечeнието започне веднага след появата на първите симптоми, а дори и преди това напр., ако знаем, че ще имаме среща с алергени (дом. любимци, полени), се постигат добри резултати.

Дори и някои антиалергични лекарства да са без рецепта, това не значи, че те са безопасни, ако не знаем точни как да ги използваме. Фармацевта в аптеката ще Ви посъветва за конкретен продукт и разясни начина на употреба, за да постигнете желания резултат.




Comments


bottom of page