"Как да се справим с болките в гърба: Ефективни съвети и домашни средства за облекчение"
- Маг.фарм. Атанас Атанасов
- 25.09.2024 г.
- време за четене: 4 мин.
Болките в гърба са широко разпространено страдание в съвременното общество. Почти всеки човек е изпитвал поне веднъж в живота си болки в гърба – в горната, средната или долната част. В повечето случаи причините за болките не са застрашаващи. В тази статия ще обясним кога терапията за болка при болки в гърба може да бъде полезна и с какви домашни средства можете да се борите с болките в бъдеще.
Причини за болките в гърба
Много често мускулните напрежения могат да бъдат причина за болките в горната част на гърба, както и в гърба като цяло. При неправилна стойка (която може да бъде предизвикана и от фактори като емоционално напрежение), едностранно натоварване и липса на движение се получава неравномерно натоварване на мускулите. Мускулните напрежения понякога водят до притискане на нерв, което причинява болки в гърба.
Болките както в горната, така и в средната и долната част на гърба могат в някои случаи да бъдат резултат от дискова херния. В този случай част от диска между прешлените излиза, което може да дразни нервите в областта на гръбначния стълб. Освен това може да се случи, че с времето напрегнат мускул изтегля прешлен от нормалното му положение. Такова изместване или блокиране на прешлен може да възникне, например, при резки движения, като по време на спорт.
При специфични болки в гърба, ако е възможно, се лекуват причините за дискомфорта. Например, при дискова херния обикновено е достатъчна неоперативна терапия, като приложения с топлина като фанготерапия (лечебна кал), топли компреси, физиотерапия, техники за релаксация или медикаменти.

Прилагат ли се терапии за болка при болки в гърба?
По принцип терапията за болка е смислена и необходима, като обикновено се прилага за кратък период. Така се избягват странични ефекти и привикване. В аптеката се предлагат различни групи медикаменти за лечение на болките в гърба. Видът и интензивността на оплакванията определят кое лекарство е най-подходящо за конкретния случай.
Какви болкоуспокояващи могат да помогнат при болки в гърба?
Въпреки че някои болкоуспокояващи се продават без рецепта, настоятелно се препоръчва да обсъдите тяхната употреба и възможни странични ефекти предварително с лекуващия ви лекар или фармацевт.
Много силни болкоуспокояващи се предписват само от лекар. При силни болки в гърба, например след дискова херния, те често са първа помощ, за да се възстанови подвижността на пациента.
Не се колебайте да се консултирате с фармацевтите от аптека “Ива“ при избор на най подходящия за Вас медикамент!
Домашни средства и съвети при неспецифични болки в гърба
Аптека “Ива“ препоръчва освен медикаментозната терапия следните домашни средства и съвети при неспецифични болки в гърба:
Правилно навеждане, вдигане и носене: Избягвайте да вдигате тежки предмети от изправено положение с извит гръб. Когато е възможно, се опитвайте да се навеждате и изправяте, като свивате коленете, а гърбът остава прав. При носене е важно товарите да бъдат близо до тялото.
Работно място, щадящо гърба: Ако поради работа седите дълго време, важно е работното място да е ергономично. Това означава, че например височината на стола и бюрото трябва да са правилно настроени според вашето тяло, за да се избегнат напрежения във врата и раменете или болки в областта на лумбалните прешлени.
Избягвайте прекомерното щадене и почивка на легло: При остри неспецифични болки в гърба много пациенти се опитват да се движат възможно най-малко. Експертите обаче съветват срещу това. Опитайте се да поддържате нормалната ежедневна активност, за да предотвратите хронични оплаквания.
Щадящ за гърба спорт: Особено при подостри и хронични неспецифични болки в гърба се препоръчва спорт за укрепване на гърба. Това не означава конкретни спортове, а правилната доза и техника на тренировките – така различни спортове могат да имат положителен ефект върху болките в гърба.
Специални упражнения срещу болки в гърба/обучение за гърба: Изключително ефективна е насочена и редовна тренировка за укрепване на дълбоките мускули в областта на торса. Силните мускули на гърба и корема помагат на гръбначния стълб в поддържащата му функция и дори предотвратяват болки в гърба.
Хранене, щадящо гърба: Костите, ставите, мускулите и междупрешленните дискове се нуждаят от много хранителни вещества, за да изпълняват своите функции. Затова обръщайте внимание на достатъчното снабдяване с есенциални мастни киселини, калций, флуорид, витамини С, D и Е, както и витамини от група В, магнезий, бор, селен и цинк.
Пийте много течности: Снабдяването с хранителни вещества на междупрешленните дискове се осъществява само с много течности. Само така малките амортисьори между прешлените остават здрави и еластични.
Настройка: Менталната настройка има голямо влияние върху здравето. Дори когато болките в гърба понякога затрудняват, опитайте се да останете оптимистични.
Техники за релаксация: Понякога помагат и други техники за релаксация като медитация или автогенно обучение.
Цялостни методи за упражнение: Йога, чи гун и тай чи също имат релаксиращ ефект. Тези цялостни методи са подходящи и за предотвратяване на лумбаго и дискова херния.
Топлинно лечение: Приложенията с топлина (например с грейка, топлинни компреси) отпускат мускулите и в много случаи облекчават неспецифични болки в гърба. Това важи и за остри оплаквания, които често значително се подобряват. Притокът на топлина чрез топлинни компреси стимулира метаболизма и подобрява кръвообращението. Така се активират самоизцелителните сили, а възприемането на болката, най-добре в комбинация с движение, се намалява значително.
Аптека “Ива“ Ви желае усмихнат и спокоен ден!
Comentários