Бронхит и Синузит: Двойката, която не искаш насреща!
- Маг.фарм. Атанас Атанасов
- 16.09.2024 г.
- време за четене: 2 мин.
Актуализирано: 23.09.2024 г.
Всяка зима, заедно с настинките и грипоподобните инфекции, се появяват и термините бронхит и синузит. Но какво всъщност означават те? Факт е, че става дума за един и същ причинител, но за два различни проблема. Не е рядкост възпалението на синусите да доведе и до бронхит. А това „мощно дуо“ може наистина да създаде проблеми.
Ранната диагноза е важна
Добрато дишане е от съществено значение за нашето благосъстояние. Но в забързаното ежедневие понякога сме склонни да отхвърляме дихателните проблеми като „просто настинка“. По този начин пренебрегваме симптоми, които могат да сочат към синузит или бронхит. Макар синузитът (възпаление на синусите) и бронхитът (възпаление на бронхите) да са свързани проблеми, медицински те трябва да се разглеждат поотделно – затова ранната диагностика е още по-важна.
Как се проявява синузитът?
Това възпаление на лигавиците възниква в носните кухини и често е последствие от настинка или хрема. Класическите симптоми включват натиск и болка в областта на синусите, запушен или течащ нос, нарушено обоняние, главоболие, болки в зъбите или натиск в ушите. Всички симптоми на настинка, които продължават повече от седмица, могат да бъдат признак на синузит.
Какво е бронхит?
Бронхит буквално означава възпаление на дихателните пътища в белите дробове. Той може да възникне в резултат на вирусна или бактериална инфекция и засяга бронхите. Симптомите включват суха или продуктивна кашлица и отделяне на прозрачна или жълто-зелена слуз. Острият бронхит е свързан с настинка и кашлица, която продължава от 10 до 20 дни, като се отделя зелена, жълта или прозрачна слуз. Хроничният бронхит, от друга страна, е дълготрайно заболяване, при което възпалените бронхи произвеждат много слуз, водеща до кашлица и затруднено дишане.
Какво тогава е синубронхит?
Когато двете споменати по-горе заболявания се проявят едновременно, това се нарича синубронхит. Тази инфекция на горните и долните дихателни пътища се нарича също „етажно възпаление“. Тя възниква в три стъпки:
Вирусна, рядко бактериална, инфекция на носа.
Развитие на хрема и разпространение на инфекцията към синусите, което води до синузит.
Чрез стичането на секрет в гърлото инфекцията се разпространява към долните дихателни пътища. Това „етажно възпаление“ засяга и бронхите, които се възпаляват.
Лечение
Синузитът може да се лекува с комбинация от термотерапия, промивки на носа и специални препарати. Това помага да се намали възпалението и отокът в носните канали и отвори. За бронхита могат да помогнат домашни средства като инхалации с вода, сол или етерични масла, гаргари или компреси с извара на гърдите. Увеличаването на приема на течности също разрежда слузта в белите дробове. Тъй като бронхитът обикновено е причинен от вирус, антибиотиците не са полезни при лечението, но могат да бъдат изписани, ако има предпоставки затова. Растителни отхрачващи средства с евкалиптово масло, масло от сладък портокал и лимоново масло подобряват отделянето на слуз от бронхите и същевременно противодействат на бактериите и вирусите. Това подобрява самопочистването на дихателните пътища и разтваря гъстата слуз.
Превенцията е възможна!
Можем да предотвратим инфекциите на синусите и бронхитите със следните съвети:
Редовно миене на ръцете.
Контролиране на симптомите на алергия, за да се намали рискът от синузит.
Редовното използване на овлажнител за въздух предпазва от синузит.
За още съвети, консултация по темата и избор на точния за Вас продукт може да се обърнете към фармацевтите от аптека "Ива".
Comments