top of page

Десет хранителни мита, които ще ви изненадат

  • Маг.фарм. Атанас Атанасов
  • 7.10.2024 г.
  • време за четене: 3 мин.

Актуализирано: 8.10.2024 г.

Вярно ли е, че ракията помага на храносмилането? Имат ли лимоните наистина най-много витамин C? А дали безглутеновото хранене е особено здравословно? Разглеждаме хранителните митове отблизо.


Мит 1: Ракията е добра за храносмилането

Народът го твърди, но това е погрешно. Алкохолът всъщност забавя изгарянето на мазнини в тялото, което означава, че храната остава по-дълго в стомаха. По-добре е да се пие чай, вода или чаша кафе след хранене.


Мит 2: Кока-колата и солетите помагат при диария

Това е грешно! При диария тялото губи течности и минерали. Опитът да се борят симптомите с кока-кола и солети е контрапродуктивен и може да влоши състоянието. Причината: напитките с кола съдържат много захар, която ускорява отделянето на вода и засилва загубата на течности. Консумацията на солети също не е особено полезна, тъй като им липсват важни соли като калий и цитрати. Ние от аптека “Ива“съветваме да се пие повече вода и да се ядат две намачкани банани – "те са богати на минерали и калий и помагат много по-добре от кока-колата и солетите."



Мит 3: Лимоните съдържат най-много витамин C

Не съвсем. Въпреки че лимоните не са бедни на витамин C, истинските "витамин C-бомби" са зеленчуци като броколи, брюкселско зеле и къдраво зеле. Знаете ли, че една сурова червена чушка с около 140 милиграма на 100 грама превишава съдържанието на витамин C в лимона три пъти?


Мит 4: Безглутеновото хранене е особено здравословно

Не е вярно. Тези, които не страдат от автоимунното заболяване целиакия, не трябва без причина да се отказват от глутен. По-добре е да се консумират пълнозърнести продукти, които имат положителен ефект върху сърцето и кръвоносните съдове. Ако мислите, че сте чувствителни към глутен, обсъдете това първо с лекаря си, преди да промените храненето си.


Мит 5: Пропускането на закуска или вечеря помага за отслабване

Упорито се смята, че пропускането на закуска или вечеря води до по-лесно отслабване. Предполагаемата причина е, че тялото не изгаря толкова добре калории през нощта, колкото през деня. Но научно доказателство за връзката между времето на деня и загубата на тегло засега няма. Немското дружество по хранене (DGE) смята, че по-важен за теглото е общият брой на приетите калории през деня.


Мит 6: Твърде много бира причинява бирено коремче

ГРЕШНО! Бирата води до напълняване, но не непременно в коремната област. Това е доказано в проучване с участието на 20 000 германци. Резултатът: хората, които пият много бира, качват тегло. Връзка с увеличаване на коремната област обаче не е установена.


Мит 7: Можем да ядем неограничено количество плодове

Не. Плодовете съдържат много витамини, фибри и ензими, но също така съдържат фруктоза, която в големи количества може да бъде опасна. Проблемът е, че хранителната индустрия използва фруктоза като подсладител в готови ястия, печива, напитки и сладки изделия.

Фруктозата се разгражда в черния дроб до мастни киселини, което води до омазняване на черния дроб при много хора. Също така нивата на пикочната киселина могат да се повишат, което благоприятства подагра и бъбречни камъни, или може да се възпали червото. За здравословно хранене е по-добре да избягвате готовите храни и да преглеждате списъците със съставките внимателно. Какво е здравословен прием на плодове? Максимум две порции на ден. Още по-добре е да замените част от плодовете със зеленчуци и салати, които съдържат същите полезни вещества, но с по-малко захар.



Мит 8:Яйцата повишават нивото на холестерол

Не е вярно! Холестеролът сам по себе си не е нещо лошо. Ние се нуждаем от това вещество, подобно на мазнини, за да съществуваме. Тялото произвежда холестерол самостоятелно. Освен това, той се съдържа в някои храни. Жълтъкът на яйцето съдържа около 190 mg холестерол на яйце. При дневна нужда от 300 mg би могло да се приеме, че консумацията на две яйца е повече от достатъчна. В действителност обаче тялото регулира усвояването на холестерол и преобразува и отделя излишния. Следователно, влиянието на яйцата върху нивото на холестерола е незначително.


Мит 9: Зеленият чай е здравословен и предпазва от рак

Съставката епигалокатехин галат (EGCG) прави зеления чай толкова здравословен. Проучванията показват, че това вещество намалява риска от рак на простатата. То може да забави растежа на туморните клетки, има противовъзпалителни свойства и изглежда, че блокира вредните свободни радикали в човешкото тяло. В момента се провеждат допълнителни изследвания.


Мит 10: Захарта води до пристрастяване

ГРЕШНО! Учените са открили, че захарта активира същите зони в мозъка като наркотиците. Въпреки това, те не говорят за пристрастяване, тъй като при отказ от захарта не се наблюдават физически симптоми на абстиненция при хората. Въпреки това

захарта може да предизвика „пристрастяващо поведение“.




Comentários


bottom of page