Как да преборим главоболието
- Маг.фарм. Атанас Атанасов
- 2.12.2018 г.
- време за четене: 3 мин.
Актуализирано: 23.09.2024 г.
Няма да е преувеличено, ако кажем, че всеки от нас е страдал повече или по-малко от главоболие. А данните са показателни - 70% от хората се оплакват от болка в главата поне 1 път в месеца. Рядката и не особено силна болка не се смята за опасна, но ако дните с главоболие зачестят и болката се усили, e добре да се изясни причината за проблема.
Първичното главоболие е резултат най-често от тензионно главоболие (породено от напрежение), клъстерно главоболие или мигрена. Външни фактори, които провокират появата му, са промяна на метеорологичните условия, стрес, хормонален дисбалас, определени храни и медикаменти, алкохол, силен шум и други.
Като вторично главоболие се характеризират болките, породени от друго заболяване. Не добре контролираното кръвно налягане например е причина за вторично главоболие. Освен това съдовите нарушения, нараняване на главата или психични разтройства могат да предизвикат главоболие. През зимния сезон пък грипните състояния и настинките са основен фактор, който предразполага към главоболие.
Начини за облекчение и предотвратяване на главоболието
Един от най-лесните начини е да приемаме достатъчно количество вода. Чувството за жажда се проявява чак когато сме се дехидратирали, а това често е предпоставка за болки в главата. Приемайте повече вода, както чиста, така и под формата на билков, плодов чай, а супите са особено подходяще през студените месеци.
Движението, разходките и спортът на свеж въздух спомагат за разтоварване след работния ден или седмица и прочистват съзнанието. Намирайте време за себе си и това несъмнено ще доведе до намаление на пристъпите на главоболие.
Консумацията на цигари и алкохол е предпоставка за възникване на главоболие. Опитайте се да я намалите и обърнете внимание как това ще Ви донесе дългосрочно облекчение.
Хранителните добавки могат да Ви бъдат добър съюзник в борбата с главоболието. Приемът на достатъчно витамини и минерали, както от храната, така и допълнително (при повишено натоварване, спорт) способства за фината регулация на процесите в организма. Пример за това е магнизият, който спомага за отпускане на мускулатурата в областта на главата, което е една от най-честите причине за главоболие.
Широк набор от етерични масла действат отпускащо и успокояващо при мигренозни и тензионни болки в главата. Втриването на масло лютива мента в слепоочията и челото води до облекчение, а според някои проучвания има съизмерим ефект с този на парацетамола.
Ако се стигне до прием на медикаменти, важи правилото - колкото по-рано, толкова по-добре. Не оставяйте болките да се засилят, а още при първата поява реагирайте. По-силното главоболие се повлиява по-трудно и понякога налага приема на повече от една доза. По отношение на избора на лекарствен продукт, комбинираните продукти по-успешно блокират и елиминират главоболието, в сравнение с монопрепаратите. Индивидуалният поход при всеки човек е особено важен за успешно лечение, затова Ви съветваме да се консултирате с фармацевта в аптеката при избор на точен и подходящ за Вас продукт.
Прекомерна консумация: Не само недостигът на витамини и минерали и/или непълноценното хранене, но и "злоупотребата" с някои вещества и продукти, води до по-чести пристъпи на главоболие. Първите в тази класация са кафето и захарта. Докато прекомерния прием на кафе лесно може да регулираме или заместим с прием на чай, или сутрешен душ или гимнастика за събуждане, захарта се съдържа в продукти, в които дори не подозираме. Това води до един непрекъснат, повишен прием и често е предпоставка както за главоболие, така и за други здравни проблеми.
Консултирайте се с фармацевта в аптеката за точен избор на медикамент за Вас, както и за съвети за справяне с главоболието. А при особено силна болка, при придружаващо чувство на гадене, замаяност и проблеми с зрението и координацията се обърнете задължително към лекар.
Comments