Кажи „Сбогом!“ на херпеса: Топ съвети за здрави устни!
- Маг.фарм. Атанас Атанасов
- 26.11.2024 г.
- време за четене: 3 мин.
Напрегнати дни, и в допълнение – важно лично или бизнес събитие, което не може да бъде отложено. И точно тогава внезапно започват сърбеж и парене по устните, или пък се събуждате с едно от онези досадни мехурчета на лицето.
Една от най-честите вирусни инфекции
Херпес на устните е една от най-честите вирусни инфекции. Причинителят е вирусът „Херпес симплекс тип 1“; по-рядко е „Херпес симплекс тип 2“, който предимно предизвиква генитален херпес. Заразяването обикновено става в детска възраст при използване на едни и същи прибори или при целувки и протича до голяма степен без симптоми. Тъй като вирусът не може да бъде унищожен, той остава в тялото за цял живот. Той се придвижва по нервните пътища и се установява в областта на ухото, където изпада в нещо като „дълбок сън“. При наличие на определени „тригери“ може да настъпи рецидив. Поради факта, че устната област има много сетивни нерви, вирусът се разпространява предимно в тази област по протежението на нервните пътища.
Остра инфекция, възможно с повишена температура и се предизвиква от:
Излагане на UV лъчи
Стрес, психическо натоварване
Хормонални промени (напр. менструация)
Потискане на имунната система чрез лекарства, включително кортизон
Операции, наранявания
Развитие на херпесните мехури
Ранни признаци. Включват сърбеж, парене, чувство на опъване и болка по кожата в областта на устните.
Поява на мехурите. Често се появяват групирани върху или около устните, понякога и около носа, в носната кухина и около очите. Мехурите съдържат бистра течност, в която има нови вирусни частици.
Заразяване. Заразяването може да се случи както в ранния етап, така и при наличието на мехури.
Продължителност. Избухването може да продължи до 14 дни.

Какво можете да направите срещу досадните херпесни мехури?
Кремове за херпес на устните. Независимо дали са на натурална или химична основа, различните активни съставки в тези продукти забавят размножаването на вируса, успокояват чувствителната и раздразнена зона на устните и ускоряват процеса на оздравяване. Най-добре е терапията да започне при първите признаци на херпеса. Кремовете трябва да се нанасят 5 пъти дневно, особено в началото, като е най-добре да се използва памучен тампон, за да се предотврати разпространението на вируса към други части на тялото.
Лепенки. Лепенките подобряват заздравяването на мехурите без образуване на белези, намаляват неприятното опъване и същевременно предпазват от заразяване и пренасяне на вируса.
Лизин. Аминокиселината L-лизин може да се използва както при настъпване на обрив, така и за профилактика при чести рецидиви. Ефектът е доказан в малки проучвания и вероятно се дължи на факта, че лизинът е антагонист на L-аргинина, който вирусът използва за своето размножаване.
Соли на Шуслер. Солите на Шуслер могат да помогнат на организма по-бързо да върне вируса в "дълбок сън".
Таблетки. При тежки случаи лекарят може да предпише таблетки на основата на ацикловир, валацикловир или фамцикловир. Тези активни съставки потискат растежа на вируса.
Съвети и трикове от аптека Ива за предотвратяване на херпесни мехури
Слънцезащита. Нежната кожа на устните има нужда от добра защита срещу UV-лъчите.
Защита от студ. Добре поддържаните устни са по-малко податливи на инфекции и по-устойчиви.
Укрепване на имунната система. Витамин C и цинк са важни елементи за здравословна имунна система. Това е особено полезно в стресови моменти.
Намаляване на стреса. При стрес имунната система отслабва, което може да активира вируса или да намали способността на организма да го контролира.
Достатъчно сън. През нощта тялото се регенерира, клетките се възстановяват и ние си почиваме
Comentários