top of page

Съхранявате ли добре лекарствата? И какво ни казва срокът на годност?

  • Маг.фарм. Атанас Атанасов
  • 26.11.2024 г.
  • време за четене: 2 мин.

Защо лекарствата имат срок на годност?

С лекарствата е както с хранителните продукти: всички имат законово определена дата на изтичане, която – при правилно съхранение – гарантира високо качество до посочената дата. Активните вещества в лекарствата могат да се окислят от въздуха (кислорода) или да се разрушат от топлина, студ или светлина, както се случва и с храните. При хранителните продукти тези процеси са видими: окисленото олио или мазнина стават гранясали (с характерна миризма!), млякото „накиселява“, подправките губят аромат и т.н.


Поради тези причини всички лекарствени вещества трябва да се изтеглят от пазара най-късно след пет години. При дълго съхранение не само активното вещество може да се промени и да има по-слаб ефект, но и така наречените помощни вещества също се променят: например таблетките може да не се разтварят в стомаха или да се разтварят прекалено бавно, защото помощните вещества се „втвърдяват“.


Въпреки че е малко вероятно лекарството да стане вредно веднага след изтичането на срока на годност,

пълната безопасност може да бъде гарантирана само след скъпоструващ анализ. Поради тази причина, изтеклите лекарства не бива да се използват.



Правилно съхранение и употреба на лекарствата!

Независимо дали става дума за таблетки, капсули, дражета, капки, сиропи, свещички или ампули, лекарствата трябва да се съхраняват правилно и да се използват съгласно инструкциите, за да имат очаквания ефект и да не навредят. Винаги следвайте указанията за съхранение на опаковката.

Лекарствата трябва да се съхраняват сухо, хладно и на тъмно – най-добре в специално предназначена домашна аптечка.

Банята не е подходящо място за съхранение на лекарства. Не оставяйте лекарствата свободно достъпни. Бутилките и кутиите трябва винаги да са плътно затворени. Домашната аптечка трябва да е заключена и недостъпна за деца.

Никога не използвайте лекарства след изтичане на срока на годност. Проверявайте домашната си аптечка веднъж годишно при фармацевт, който може да отговори на всички ваши въпроси.


Законът гарантира безопасността и ефективността на лекарството до изтичането на срока на годност. След това не се препоръчва употребата му.

Важно е да се има предвид, че отпечатаната дата на изтичане се отнася само за неотваряни опаковки.

Отворени лекарства, особено капки за очи, сиропи и мехлеми, могат бързо да се замърсят с микроорганизми при всяко отваряне.

Капките за очи без консерванти са годни само до четири седмици след производство. При капките с консерванти срокът е също до четири седмици след първото отваряне. При някои нови системи напр. COMOD-system срокът на годност може да се удължи и до шест месеца.

Записвайте датата на отваряне и името на лицето, което използва лекарството, на опаковката!


Съхранение на лекарствата

Неправилното съхранение може да “повреди“ лекарствата преждевременно. Лятото може да бъде прекалено горещо за тях, ако се оставят в колата. Също така е грешка да се съхраняват в хладилник лекарства, които не изискват такава температура, тъй като активното вещество може да се утаи. Внимавайте също и с антибиотичните сиропи за деца – съхранявайте само тези, които се нуждаят от хладилник.


Ако стайната температура е над 25 градуса, свещичките трябва да се съхраняват в хладилник. Промените в лекарствата понякога са забележими по цвета, мътността или вкуса. Често обаче изтеклите лекарства нямат видими промени.

Ако не сте сигурни, посетете аптеката, от която сте закупили лекарството. При нас в аптека Ива отговаряме на тези въпроси всекидневно и може да ни си доверите напълно.

Commentaires


bottom of page