top of page

"Желязна сила: Открий как храната ти дава суперсили!"

  • Маг.фарм. Атанас Атанасов
  • 23.09.2024 г.
  • време за четене: 3 мин.

Актуализирано: 25.09.2024 г.



Желязото е важен минерал за човешкия организъм. Като есенциален микроелемент, то е необходимо за много функции в тялото, например отговаря за транспорта на кислород. Желязото позволява на червените кръвни клетки да поемат кислород от белите дробове и да го транспортират до различни тъкани и органи в тялото, където той е нужен за метаболизма и производството на енергия.

В човешкия организъм се намират между 2 и 4 грама желязо. Една трета от желязото се съхранява в черния дроб, далака, чревната лигавица и костния мозък. Две трети от желязото се намират в кръвта, свързано с червения кръвен пигмент хемоглобин. Вдишаният кислород се свързва с желязото в кръвта и се транспортира до органите.


Недостиг на желязо: Кои са особено застрашени?

Желязодефицитната анемия се счита за най-честата форма на минерален дефицит в България и по света. На практика всеки, независимо от пол и възраст, може да страда от дефицит на желязо. Въпреки това има определени рискови групи, които трябва особено да следят нивата си на желязо. Жените са по-често засегнати от мъжете. Други рискови групи са възрастните хора, бременните и кърмещите жени, хората, които се хранят вегетариански или вегански, както и спортистите на високо ниво.

Бременността, кърменето и интензивните спортни натоварвания водят до повишена нужда от желязо. За да се избегне недостиг, си струва редовно да проверявате нивата на желязо – особено ако се храните вегетариански или вегански.

Също така е препоръчително да се направи тест преди да се прибегне до прием на железни добавки. Прекаленото количество желязо може да доведе до излишък на желязо, което също причинява здравословни проблеми.


Какви са симптомите на недостиг на желязо?

Типичните симптоми на ниски нива на желязо включват умора, главоболие, слабост, виене на свят, както и задух или намалена издръжливост. Често тези симптоми се свързват с по-сериозни заболявания, въпреки че най-често причината е прост недостиг на желязо.

Желязото може да се регулира само чрез храненето. Мъжете се нуждаят от около 10 милиграма желязо на ден, а жените – около 15 милиграма. Приеманото с храната желязо само частично преминава в кръвта чрез чревните клетки, а останалата част се изхвърля. В кръвта желязото се свързва с протеин, наречен трансферин, който го пренася до различни органи и тъкани. Ако желязото трябва да се съхранява, то се свързва с протеина феритин и в тази форма се отлага в органите.

Серумният феритин е основният лабораторен показател за оценка на състоянието на железните запаси. По този показател може да се определи дали запасите от желязо в тялото са пълни, намалени или изчерпани. Ако този показател е твърде нисък, има недостиг на желязо.


Предпазване от недостиг на желязо – съвети от аптека “Ива“

Ако запасите от желязо в тялото са празни, организмът може да увеличи усвояването на желязо, при условие че се консумират достатъчно богати на желязо храни:

Особено ценно – животинското желязо:

Човек може да усвои по-добре желязото от животински източници, тъй като то е под формата на двувалентно желязо. За него човешкото черво има специфичен механизъм за усвояване. В растенията желязото е в различна химична форма и затова се усвоява по-трудно в сравнение с животинските източници. Месо или риба трябва да присъстват редовно в менюто. Ако искате да приемете голямо количество желязо наведнъж, консумирайте органи, които съхраняват много желязо, като черния дроб или червеното мускулно месо.

Вегански и вегетариански алтернативи:

Веганите и вегетарианците могат да се обърнат към храни, които съдържат много желязо. Подходящи са например червеното цвекло, бобови култури, ядки или пълнозърнести храни. Понеже съдържащото се в тях желязо се усвоява по-трудно, веганите и вегетарианците трябва особено да следят за снабдяването си с желязо.


Здравословен микс – желязо с портокалов сок:

Храни, които съдържат много витамин С, улесняват усвояването на желязото от организма. Ако към храненето добавите например портокалов или грейпфрутов сок, или обогатите ястията си със зеленчуци като чушки или броколи, увеличавате биодостъпността на желязото в храната.

При недостиг на желязо поради намалена усвояемост чрез храната, желязото може да се приема чрез лекарства.

Аптека “Ива“ препоръчваме, в допълнение към покриването на нуждите от желязо, да приемате железни добавки под формата на хранителни добавки или растителни сокове с желязо.

 
 
 

תגובות


bottom of page