top of page

Как да спасим кожата, ръцете и устните от студа и сухотата

  • Маг.фарм. Атанас Атанасов
  • 26.11.2024 г.
  • време за четене: 2 мин.

При ниски външни температури кожата ни е подложена на стрес и естествената ѝ защита рязко намалява.

Най-голямото предизвикателство за кожата ни през зимата е смяната на температурите между закрито и открито.

От студа кръвоносните съдове под кожата се свиват, за да запазят топлината вътре в тялото. Това намалява кръвоснабдяването и снабдяването с кислород и хранителни вещества.

В закритите помещения сухият въздух от отоплението допълнително изсушава кожата. Затова трябва да се погрижите за достатъчна влажност на въздуха.


Имате по-мазна кожа?

Тогава зимата е значително по-лесна за вас в сравнение с хората със суха кожа. За всички останали имаме следните съвети:


  1. Душ вместо вана! Къпете се възможно най-кратко и с хладка вода, като използвате душ гелове с pH 5 или 7. Препоръчват се също душ масла или крем-душ гелове. Вана вземайте не по-често от веднъж седмично.


  2. Нежно измиване на косата. Използвайте меки шампоани, например бебешки шампоани, и не сушете косата си с твърде горещ въздух, защото това отваря кутикулата на косъма и премахва естествените мазнини от него. Погрижете се и за допълнителна грижа за косата. По време на престоя на маската увийте косата с влажна топла кърпа за по-добър ефект. Винаги излизайте навън само с напълно суха коса.


  3. Колкото и пъти да го кажем ще е малко: мажете се с крем. Използвайте нощния си крем и през деня. Нощните кремове съдържат повече мазнини от дневните. Кремовете за защита от студ също предпазват кожата от изсушаване. Избягвайте кремове на водна основа, тъй като те могат да причинят измръзвания, както и лосиони за лице, съдържащи алкохол. Нанасяйте крем на тялото си вечер, когато кожата е особено възприемчива към активните съставки.



Балсам за устните

Нашите устни са най-изложени на студа, тъй като нямат мастни жлези и защитен водно-мастен слой. Това ги прави по-малко защитени от външни влияния и не им осигурява достатъчно мазнини и влага.

За грижа през зимата са подходящи масла и пчелен восък, които се съдържат в специални балсами за устни.


Погрижете се за вашите лигавици

Използвайте подхранващи назални спрейове – например с лайка, ако страдате от сухи лигавици.


Защитете ръцете си

Екстремният студ силно засяга и ръцете, и ноктите – причинява малки пукнатини, които увеличават риска от възпаления. Затова нанасяйте крем на ръцете си редовно и им правете от време на време масаж – най-добре с масло от жожоба.


Важно: Съставките на крема за ръце играят важна роля. Особено полезни са глицеринът и уреята, както и масла от шеа и маслина. Те осигуряват на кожата допълнителна хидратация. Кремове с екстракт от лайка също са популярни, защото имат успокояващо действие върху кожата.

Заради повишения риск от бактерии и вируси през зимата, мием ръцете си по-често, което допълнително ги изсушава. Затова използвайте само лосиони без сапун или крем-сапуни, които не изсушават кожата. След измиване подсушавайте ръцете си старателно.За разлика от пилингите за лице и тяло, които е по-добре да се избягват през зимата, нежните пилинги за ръце веднъж седмично са препоръчителни.


Стикове или масла за грижа за ноктите

са особено подходящи за предотвратяване на напуквания и разцепване и за осигуряване на влага и хранителни вещества за кожичките. „Вана“ за ноктите в зехтин също е полезна.


Аптека Ива съветва: при силно засегнати ръце може да се направи интензивна терапия: нанесете плътен слой крем, обуйте памучни ръкавици и ги оставете за през нощта.


Comments


bottom of page