top of page

Лавандулата: Лилавата магия за спокойствие и благоухание

  • Маг.фарм. Атанас Атанасов
  • 26.11.2024 г.
  • време за четене: 2 мин.

Първата статия от поредицата, посветена на лечебните растения, ще погледнем отблизо благоуханната лавандула.

Лавандулата е благодат за тялото и душата. Всички я познават – тази прекрасно ухаеща и красиво лилаво цъфтяща лавандула. Тя съблазнява със своя аромат и цвят, които можете също така да консумирате под формата на чай от нейните цветове.


Поддържането на нервите и душевното здраве е особено важно в епохата на свръхстимулация.

Лавандулата като растение

Фармацевтично използваната лавандула е истинската лавандула (Lavandula angustifolia), която е полухраст с височина от 30 до 60 см. Тя принадлежи към семейството на устноцветните и всяко лято ни радва със своето благоуханно, лилаво цъфтене.

Лавандулата обича топлината, родом е от средиземноморския регион и се отглежда, например, на големи лавандулови полета в Южна Франция. Там се среща основно лавандин – хибрид между истинската лавандула и широколистната лавандула.

При събиране на реколтата, цветовете се отделят от стъблата и се преработват или изсушават на сянка. Лавандулата съдържа главно етерично масло и дъбилни вещества.


Исторически сведения за лавандулата

Лавандулата е била известна още в Античността, а от XII век насам се споменава и истинската лавандула. Името "лавандула" произлиза от латинската дума „lavare“ – измивам, тъй като древните гърци и римляни я използвали като добавка към водата за къпане и миене.



Фармацевтична употреба на лавандулата

Повечето от нас познават ароматните лавандулови торбички срещу молци в гардероба или използването на етерично масло в ароматни лампи. Лавандуловите цветове традиционно се използват в успокояващи чайове или в билкови възглавнички заедно с маточина и хмел при безсъние и други състояния, като оказват благотворно въздействие.


Лавандуловото масло се използва във фолклорната медицина за релаксиращи масажни масла, както и за втриване при ревматизъм. Също така се препоръчват вани за успокояване или при проблеми с кръвообращението. Употребата му е научно доказана, като лавандуловото масло е признато от европейския комитет за растителни лекарствени продукти за лечение на леки симптоми на стрес и умора, както и при безсъние.


Приложения на лавандулата в практиката

При здравословни оплаквания като стрес и безпокойство, лавандулата може да се консумира като чай. За целта се заливат 1–2 чаени лъжички лавандулови цветове с 150 мл гореща вода и след 10 минути се прецежда. Особено полезен е вечер преди лягане, самостоятелно или в смес с други билки.


Лавандуловото масло може да се приема от възрастни и младежи в доза от 1 до 4 капки върху захар или с вода няколко пъти дневно. Като алтернатива може да се използва под формата на капсули, особено при тревожност и вътрешно безпокойство. Лавандулата се използва и като добавка за вани при проблеми с кръвообращението и за релаксация, а в ароматерапията – като спрей за ароматизиране на въздуха.


Лавандулата в кухнята: употреба в готвенето

Кулинарно могат да се използват както листата, така и цветовете на лавандулата. Поради интензивния ѝ аромат тя трябва да се дозира умерено, като често се препоръчва да се използват сухи цветове. Може да се наслаждавате на лавандулов мед, да овкусявате агнешки и пилешки ястия с лавандула или да приготвяте десерти с нейни цветове, например крем с лавандулови цветове.


В духа на лавандулата аптека Ива Ви желае спокойна седмица, изпълнена с благоухания и наслади!



Comentários


bottom of page