top of page

Митове и факти за антибиотика

  • Маг.фарм. Атанас Атанасов
  • 24.02.2019 г.
  • време за четене: 3 мин.

Актуализирано: 23.09.2024 г.


Лечение с антибиотик - една тема, по която всеки има мнение - от изцяло положително до напълно отрицателно и всичко по средата. Но преди да започнем да защитаваме или да хулим антибиотиците, нека си припомним какво всъщност представляват:

Антибиотиците са лекарствени продукти, които се използват за лечение на бактериални инфекции.

Доста кратко определение, не мислите ли?! А тема, предизвикваща гореща полемика. Бих казал, че това е резултат от ниска информираност по темата и по-често - на подвеждащи "митове", които ще се опитаме да разбулим и подкрепим с факти.


 

Мит №1: Антибиотиците действат срещу вируси.

- Мъчи ме настинка или "някакъв" грип.

- Не се мотай! Пий антибиотик.

Класически диалог, разиграващ се много често. Истината виждаме още от дефиницията за антибиотик (за лечение на бактериални инфекции). Вирусите се различават чисто биологично от бактериите. Няма как лекарство, създадено да действа срещу бактерии, да "убива" и вируси.

Факт №1: Антибиотиците НЕ действат срещу вируси.

Факт е, че когато сме "хванали" вирус, това отслабва имунитета ни и може да доведе до появата на бактериална инфекция. Тя от своя страна е податлива на антибиотично лечение. Начини да подсилите имунитата си може да откриете тук.


Мит №2: Винаги трябва да имаме антибиотик под ръка, ако се разболеем сериозно.

При прием на антибиотик трябва да се съблюдават редица неща:

Вид на антибиотика - различните антибиотици действат срещу различни бактериални щамове.

Дозировка и продължителност на прием - много често дозата и периода на прием се избират от лекаря индивидуално според тежестта и стадия на заболяването.

Странични ефекти и алергични реакции - при някои хора може да се появи стомашно неразполежение или да реагират алергично към вещество, което друг понася добре.

Начин на прием и взаимодействие с храна или други лекарствени продукти.

Факт №2: Консултацията с лекар и фармацевт преди прием на антибиотик е предпоставка за успешно антибиотично лечение.

Не случайно антибиотиците са лекарства по лекарско предписание.

Мит №3: Антибиотиците са опасни лекарства.

Това изказване е изключително преувеличено и внушава, че при прием на антибиотик ние вредим неимоверно на нашия организъм. Да, наистина при лечението с антибиотици може да очакваме някои странични и нежелани реакции - най-често алегични реации, диария, кожни възпаления. Нима такива реакции не получаваме понякога и от други лекарства или дори от храна като напримир от ядки, мляко, подправки и др.?

Факт №3: В замяна на това лечението на заболявания, коити са погубвали милиони хора в миналото, сега е ежедневие. Примерите за това са многобройни - от пневмония, възпаления на уши, нос и гърло, скарлатина до бъбречни и пикочо-полови инфекции, възпаления на кожата и меките тъкани и много други. Провеждането дори на най-простите операции е невъзможно без наличието на антибиотици.


Мит №4: Чувствам се по-добре вече - няма смисъл да пия антибиотик цяла седмица.

Антибиотиците действат бързо и в рамките на 3,4 дни водят до значително намаление на бактериите, причинители на инфекция. В резултат на това симптомите намаляват и човек се чувства значително по-добре.

Въпреки това НЕ трябва да се спира предсрочно антибиотичната терапия.

От една страна част от бактериите мога да преживеят и при стопиране на лечението отново да започнат да се размножават като това ще доведе до завръщане на болестта. От друга страна преживелите бактерии мога да развият т.нар. резистетност към определения антибиотик и при повторен опит за лечение той да се окаже неефективен.

Факт №4: Точното придържане към терапията (доза, интервал и продължителност на прием) е гаранция за пълното и усрешно излекуване.


Мит №5: При прием на антибиотик е абсолютно забранено пиенето на алкохол.

Такааа стигаме е до същинския въпрос за повечето хора - мога ли да пия по едно "малко" с антибиотика? Отговорът не е еднозначен и зависи преди всичко от вида на антибиотика. Освен това дефиницията на едно "малко" се различава значително от човек до човек. Факт №5: Употребата на алкохол дори и на едно "малко" при прием на метронидазол и други от тази група, както е при някои широкоспектърни антибиотици е абсолютно забренена. Тя може до доведе до тежки нежелани реакции като обилно потене, световъртеж и главоболие, гадене и повръщане, спадане на кръвното налягане до алкохолно натравяне. При други антибиотици няма данни за вреда от умерения прием на алкохол.

Съветът ни е да се консултирате на всяка цена преди това с лекар и/или фармацевт, за да избегнете нежелани последствия.




Comments


bottom of page