Правилно лечение на кашлица
- Маг.фарм. Атанас Атанасов
- 3.02.2019 г.
- време за четене: 2 мин.
Актуализирано: 23.09.2024 г.
Кашлицата не винаги е безобиден симптом!
Най-често говорим за кашлица ката съпътстващ симптом при простудни заболявания или грип. Този тип кашлица се появява вследствие на възпаление на дихателните пътища и се означава като остра кашлица.
Понякога обаче кашлицата може да е продължи с месеци, което налага по-детайлно наблюдение. Тогава говорим за хронична кашлица, а причините за нея са разнородни - заболявания като астма, ХОББ (хронична обстуктивна белодробна болест) алергична реакция, пушене; както и прием на някои медикаменти като т.нар. АСЕ-инхибитори, бетаблокери и др.
В статията ще се фокусираме върху подходите за повлияване на острата кашлица, присъщ симптом при простуда и грип. Най-общо има два подхода за повлияване на кашлицата в зависимост от това дали е суха или влажна.
Характерно за сухата кашлица е чувство на дразнене/драскане в гърлото. Често се наблюдават пристъпи на кашлица и нарушение на съня. Отличител белег е и липсата на секрет, който да бъде "изкашлян". При суха кашлица на помощ идват лекарствени продукти, наречени антитусиви. Те потискта кашличния рефлекс по различни механизми и по този начин носят облекчение. Много от продуктите са на растителен произход и съдържат както един, така и комбинация от различни екстракти. Сред билките най-често се използват мащерка, теснолист живовляк, исландски лишей, ружа и др. В днешно време все по-рядко се използват продукти, съдържащи кодеин и декстрометорфан, поради риска от злоупотреби и странични реакции.
Влажната кашлица се отличава с присъствието на жилав секрет, който организмът се стреми, посредством кашличния рефлекс, да отстрани. За подпомагане отделянето на секрета се използват лекарствени продукти, наречени експекторанти. Тук "арсеналът" ни от медикаменти се разделя най-общо на продукти от растителен и от синтетичен произход.
Растителен продукт, който втечнява секрета и по този начин подпомага откашлянето е проспан, съдържащ бръшлян. Освен това се използат и лекарствена иглика, както и сладък корен. Всички тези билки съдържат активните вещества - сапонини. Други лечебни растения, които не втечняват секрета, но улесняват отделянето му са резене (аптекарски копър), анасон, мащерка, лечебна салвия, eвкалипт и др.
Към синтетичните продукти за втечняване на секрета спадат ацетилцистеина, познат като АЦЦ, амброксола и бромхексина.
Спазването на някои правила при лечение на кашлица може да ни помогне да ускорим лечебния процес и да избегнем усложенията.
Преди да прибегнем към прием на продукт против кашлица трябва да установи вида и произхода й. Най-лесно това става след консултация с фармацевт, който може да ви насочи към правилен избор на лекарствен продукт. Както видяхме някои продукти са подходящи при суха, а други при влажна кашлица.
Когато кашлицата е продуктивна (влажна) не бива да потискаме отделянето на секрета. Това може да доведе до натрупване на секрет в дихателните пътища, който да затрудни дишането и да доведе до възпаления и усложения, тъй като е благоприятна среда за развитие на бактерии.
При продължителна суха кашлица е добре да изясним причината за нея. Тя често може да се дължи на друго заболяване или да е странична реакция от прием на медикамент.
Не приемайте едновременно лекарствени продукти за лечение на суха и влажна кашлица.
Ние, фармацевтите на аптека "Ива" се надяваме статията да е внесла яснота и да е била полезна за Вас. Ако се нуждаете от съвет или консултация, с удоволствие ще Ви бъдем полезни и ще Ви помогнем при избора на правилния продукт.
Kommentare