top of page

„Чревни герои: Как пребиотиците и пробиотиците пазят баланса в теб“

  • Маг.фарм. Атанас Атанасов
  • 8.10.2024 г.
  • време за четене: 3 мин.

Какво всъщност са... Пребиотици и Пробиотици?

Пребиотиците и пробиотиците са тясно свързани със здравето на храносмилателната система и играят важна роля за поддържането на здравословна чревна флора, наричана още микробиом. Продължителният стрес или приемът на медикаменти (като например антибиотици) може да наруши баланса на чревната флора с хилядите й различни бактериални щамове. Пребиотиците и пробиотиците могат да помогнат за възстановяване на естествения баланс.



Разделение на функциите

  1. Какво са пребиотици? Пребиотиците са несмилаеми хранителни съставки, които увеличават активността на определени бактерии в дебелото черво. Те служат като храна за тези полезни бактерии, подпомагайки техния растеж и размножаване. Така се укрепва имунната система, регулира се храносмилането и се подобрява усвояването на минерални вещества. Пребиотиците са фибри като инулин или олигофруктоза.

  2. Какво са пробиотици? Под пробиотици се разбират живи микроорганизми, които се приемат, за да се постигне здравословен ефект. Те представляват бактерии или дрожди. Пробиотиците могат да влияят положително на естествената чревна флора, като възстановяват или поддържат баланса между полезните и вредните бактерии. Освен това те стимулират производството на слуз, която служи като естествена защитна бариера за чревната лигавица. Здравата чревна лигавица е важна за усвояването на хранителни вещества и за имунната защита. Най-известните пробиотици са лактобацилите и бифидобактериите.


Източници и прием на здравословните помощници

Пребиотиците могат да се приемат под формата на хранителни добавки като акациеви фибри или чрез храни, богати на фибри, като пълнозърнести продукти, плодове и зеленчуци.

Пробиотиците се намират в млечнокисели храни като кисело зеле или кисело мляко. За успешна терапия са особено подходящи капсули или прах, които могат да се закупят като лекарства.

За да се постигне положителен ефект, е важно пробиотиците да се приемат в достатъчно количество и за продължителен период. Те трябва също така да бъдат подбрани целенасочено, за да се постигне балансирана чревна среда.

Капсулите са с киселинноустойчиво покритие, което гарантира, че бактериалните култури успешно преминават през стомаха. Така те се активират в тънките черва и започват да действат в червата. Поради това е важно капсулите да не се отварят.

За да могат прахообразните пребиотици и пробиотици да постигнат същия ефект, те съдържат бактерии, устойчиви на стомашни и жлъчни киселини. Прахът трябва да бъде активиран преди прием, като се разтваря в чаша с неподвижна вода и се оставя за около 10 минути преди консумация. Водата става мътна поради съдържащите се пребиотици, които служат като храна за полезните бактерии.


За да се възползвате от здравословните ползи, е препоръчително да се консултирате фармацевт относно вида, дозировката и приложението. Трябва също да се вземе предвид индивидуалното здравословно състояние.


А това са популярни продукти, коити всики може да добави към своята диета, за да приема всикидневно пробиотици.


Здравословни ползи

Действието на пробиотиците и пребиотиците обхваща много области на здравето:

  • Подпомагане на храносмилането: Пробиотиците помагат при храносмилането на храната и усвояването на хранителните вещества. Те могат да облекчат симптоми като подуване, диария и запек.

  • Укрепване на имунната система: Голяма част от имунната система се намира в червата. Пробиотиците могат да укрепят имунната система и да помогнат за предпазване от инфекции.

  • Предотвратяване на диария: Те са особено ефективни при превенция и лечение на диария, причинена от антибиотици или пътувания.

  • Облекчаване на синдром на раздразнените черва (IBS): Много хора с IBS съобщават за подобрение на симптомите като коремна болка и подуване при прием на пробиотици.

  • Психично здраве: Има данни, че пробиотиците могат да повлияят положително на психичното здраве чрез връзката между червата и мозъка, като облекчават симптоми на тревожност и депресия.



Comments


bottom of page