Очите ти искат почивка! Как да се сравим с сухите очи?
- Маг.фарм. Атанас Атанасов
- 29.01
- време за четене: 2 мин.
Сухото око: какво означава това в детайли?
Сълзният филм представлява тънък слой, който покрива повърхността на очната ябълка. Той овлажнява и подхранва роговицата и конюнктивата, отблъсква бактерии и вируси, и отмива чужди тела. Освен това, равномерният сълзен филм над роговицата е от съществено значение за ясното зрение. При всяко мигане сълзите се разпределят отново по повърхността на окото.
Принципът на слоевете
Сълзният филм се състои от три слоя:
Вътрешен муцинов слой
Муциновият слой е компонент от слъзния филм, съдържащ слуз, който му придава стабилност. Той осигурява овлажняване на роговицата и конюнктивата чрез водния слой и изглажда неравностите по тяхната повърхност.
Среден воден слой. Този слой служи за почистване и защита на роговицата. Друга важна функция е отмиването на чужди частици и мъртви клетки. При необходимост производството на сълзи бързо се увеличава, за да се изплакнат чужди тела, като например насекоми или мигли. Този ефект може да се наблюдава, когато режем лук, който отделя дразнещ газ („пропантиалсулфоксид“), който кара очите ни да се насълзят. Сълзният филм се опитва да отмие тези дразнители възможно най-бързо.
Външен липиден слой. Този слой основно стабилизира сълзния филм. Той предотвратява разкъсването на филма и намалява изпарението на водния слой.

И трите слоя се произвеждат от различни жлези. Слузта във вътрешния слой се образува в жлезите на конюнктивата, водната съставка се произвежда от слъзните жлези, а липидният компонент – от мастни жлези в краищата на клепачите, наречени мейбомиеви жлези.
Именно тези мейбомиеви жлези могат да се запушат, при което липидният слой не се разпределя равномерно и водният слой се изпарява твърде бързо. Тук добрата грижа за клепачите и топлите компреси могат да имат добър ефект.
Съвети от Вашата аптека Ива – за да не страдат очите Ви от сухота
Гледайте в далечината. Когато работите на компютър, редовно отправяйте поглед в далечината – това автоматично регулира мигането и овлажнява окото. Офталмолог ми обясни правилото 20-20-20: на всеки 20 минути екранно време гледайте за 20 секунди в зелена площ на разстояние от 20 метра.
Адекватен климат. Осигурете добра влажност на въздуха и комфортен климат – както в офиса, така и у дома.
Хидратация. Пийте достатъчно течности през деня (около 2 литра) – това овлажнява отвътре.
Витамини. Грижете се за балансиран прием на витамини чрез разнообразно хранене.
Хранене. Яжте риба два пъти седмично за прием на омега-3 мастни киселини, които подхранват липидния слой на окото. Лененото масло също е добра алтернатива.
Избягвайте течение. Избягвайте директен въздушен поток към очите, например от автомобилната вентилация.
Контактни лещи. Грижете се добре за контактните лещи и използвайте редовно овлажняващи разтвори през деня.
Слънцезащита. Защитавайте очите със слънчеви очила при силна слънчева светлина.
Грим. Избягвайте нанасяне на грим на долния клепач – например, моливът за очи може да запуши мейбомиевите жлези.
Без тютюнопушене. Опитайте се да се въздържате от пушене.
С удоволствие ще Ви консултираме относно заместващи сълзотворни препарати – има множество продукти с различни съставки и форми. В личен разговор ще намерим най-подходящото за Вас решение. Ако нашите съвети и добрите капки за сълзи не помогнат достатъчно, препоръчваме да се консултирате с очен лекар, който да изключи други заболявания със сходни симптоми чрез различни тестове.
Ако след четенето на тази статия вече изпитвате сухота в очите, просто погледнете навън и се насладете.
Comments