"Витамин D: Слънчевият ключ към добро здраве!"
- Маг.фарм. Атанас Атанасов
- 3.10.2024 г.
- време за четене: 3 мин.
Дните стават по-къси, температурите падат и слънчевите часове значително намаляват. Започва мрачният сезон, когато повечето от нас рядко могат да бъдат навън на слънце. Освен че слънчевите лъчи подобряват нашето благосъстояние, този недостиг на слънце намалява и производството на витамин D в организма. Това означава, че тялото трябва да разчита на своите резерви – или да получаваме този ценен витамин по други начини чрез добавки.
Защо витамин D?
Витамин D е важен през цялата година. Това е повече от просто витамин. Всяка клетка в нашето тяло има рецептор за витамин D. Поради това той по-скоро прилича на хормон, отколкото на витамин. Подкрепя здравето на имунната система, помага при сърдечно-съдови заболявания и остеопороза. Също така помага на тялото да се бори с инфекции като грип или автоимунни реакции, например алергии и възпалителни кожни заболявания.
Достатъчно ли е слънчевото греене?
В повечето случаи отговорът е „Не“. Дори когато витамин D се произвежда от слънчевата светлина, слънцето в по нашите ширини е достатъчно силно за стимулиране на производството на витамин D само четири до пет месеца в годината. И това при условие, че се прекарват поне 20 минути на ден на открито, без слънцезащитни продукти и идеално между 10 и 14 часа – с къси панталони и тениска с къс ръкав. Това обаче е трудно постижимо. Затова слънчевата светлина е достатъчна само за малцина, за да произведат достатъчно витамин D.
Проблеми при усвояването на витамин D
Абсорбцията на витамин D може да бъде възпрепятствана от определени медикаменти. Това повишава риска от костни счупвания и остеопороза. Полезно е да се консумират храни, богати на мазнини и/или магнезий, за да се улесни усвояването на витамин D. Когато тялото правилно абсорбира витамин D, то усвоява калция и така се бори с инфекции. Това подпомага както нервната система, така и мускулите да функционират нормално.

Симптоми на недостиг на витамин D
За съжаление, тези симптоми често са неясни и неспецифични. Те обикновено включват умора, по-голяма склонност към кашлица и настинки или обща болка. Например, мускулната болка може да е знак за недостатъчно количество витамин D в тялото.
Кои хора са особено застрашени от недостиг?
Особено застрашени от ниски нива на витамин D са:
Хора с по-тъмна кожа. Колкото по-тъмна е кожата, толкова повече слънце е необходимо за усвояване на витамин D.
Хора, които прекарват много време на закрито през деня.
Хора, които често покриват кожата си с дрехи или слънцезащитни продукти.
Възрастни хора, чиято кожа е по-тънка от тази на младите хора, което затруднява производството на витамин D.
Кърмачета, които се хранят само с кърма и не получават добавки с витамин D.
Бременни жени.
Витамин D – прием чрез храни и добавки
Витамин D може да се набави чрез храни. Морските риби като херинга или сьомга, както и черният дроб и рибеното масло, съдържат високи нива на този витамин. Ако избирате хранителни добавки, важно е също да приемате витамин K2, който помага за правилното усвояване на калций в костите и зъбите, като същевременно предотвратява калцирането на артериите и меките тъкани. Връзката между витамин D и магнезий също е важна. Магнезият активира витамин D, като го превръща в хормон. Препоръчително е да приемате и двата елемента. Недостигът на магнезий може да затрудни усвояването на витамин D. Симптоми като мускулни крампи или запек при прием на витамин D може да са признаци на магнезиев дефицит.
Препоръката на аптека “Ива“
Проверете нивата на витамин D чрез кръвен тест. Ако стойностите са твърде ниски, ще се радваме да ви консултираме относно следващите стъпки. Недостигът на витамин D може да доведе до сериозни здравословни проблеми в дългосрочен план. С балансирани нива на витамин D ще подпомогнете вашето здраве!
Commenti