top of page

Жизненоважни витамини и как да си ги набавяме пълноценно

  • Маг.фарм. Атанас Атанасов
  • 11.11.2018 г.
  • време за четене: 3 мин.

Актуализирано: 23.09.2024 г.


Витамините са органични съединения с ключова роля за протичането на клетъчните процеси в тялото. Тъй като организмът ни не може самостоятелно да произвежда достатъчно, e необходимо да си ги набавяме чрез храната. Витамините изпъляват разообразни, жизненоважни функции напр. в производството на енергия, в защитата на организма срещу вируси и бактерии, имат антиоксидантна функция и много други.

Базови знания за структурата на витамините е полезна, за да може да се ориентираме как да си ги набавяме ефективно и какви са основните им ефекти върху тялото.


1. Мастноразтворими витамини:

  • Витамин А (Ретинол): Необходим за синтеза на зрителни пигменти, за растеж и развитие.

  • Витамин Д (Калцитриол): Участва в структурата на костите, зъбите и кожата. Има отношение към протичане на процесите в централната нервна система.

  • Витамин Е (Токоферол): Мощен антиоксидант, има противовъзпалително, невропротективно действиe.

  • Витамин К (Фитонадион): Регулира кръвосъсирването.

2. Водоразтворими витамини:

  • Витамин С (Аскорбинова киселина): Важен за функцията на имунната система, участва в поддържането на стената на кръвоносните съдове, антиоксидант, участва в синтеза на колаген.

  • Витамини от група В: Това са витамини с функции в обмяната на веществата. Те осигуряват протичането на процесите в клетката и в енергиината обмяна.

Основна разлика между двете групи освен разтоворимостта, e, че мастноразторимите витамини се съхраняват повече време в тяло в т.нар. депа и постоянният прием не е небходим. Докато водоразтворимите трябва да се набавят ежедневно чрез храната, защото ако не се използват от тялото се отделят бързо чрез бъбреците.


 

Знаейки вече най-общо функциите на отделните витамини, можем да си поговорим за съвети за пълноценното им набавяне.

  1. На първо място чрез храната. Като златно правило се смята пълноценното и разнообразно хранене. Повече плодове и зеленчуци в менюто са от полза, както пълнозърнести и млечни продукти. Въпреки че в месото се съдържат редица важни витамине и микроелементи (напр. витамин В12, желязо), e здравословно да консумираме около 3,4 пъти в седмица. Вместо това може да заменим месото някои от дните с риба или морски дарове, богати на омега 3,6 мастни киселини и мастноразтворими витамини.

  2. Диети: При спазване на определен тип диета, която ни ограничава в приема на определени храни, а с това и на витамините, съдържащи се в тях, често може да бъдем изложени на риск от недостатъчен прием на тези жизненоважни съединения. Важно е да сме информирани и да знаем, че витамините, които не ни достава храната можем да си ги набавим лесто чрез прием на хранителна добавка.

  3. Начин на съхранение и проготвяне: Дългото съхранениe води до ензимно разпадане на витамините. Най-общо важи правилото: храната да се съхранява на защитено от слънчева светлина, хладно място. Беленето на кората на зеленчуците и плодовете води до изхвърляне на голяма част от витамините в състава им. Термичната обработка при много високи температури също допринася за загуба на витамини в състава на храната.

  4. Не на последно място някои състояния налагат повишаване на приема на витамини. Това са напр. заболявания, протичащи с висока температура; при бременност и кърмене; при деца и подрастващи за подпомагане на растежа и развитието; при активно спортуващи; при пушачи; при стрес и др. В тези случаи е добре да се приема подходяща хранителна добавка. Подчертаваме, че преди прием на хранителни добавки е препоръчително да се посъветвате с фармацевта в аптеката за подходящия за Вас продукт.

Витамините са жизненоважни съединения, но не бива да забравяме, че те не са панацея и прекомерната им употреба може да доведе до вредни странични ефекти. Друг често наблюдаван проблем е съмнителното качество на някои витаминни добавки. За да се предпазите от тях, лесто, достъпно и безплатно се консултирайте с фармацевта на място в аптеката.




Comments


bottom of page