top of page

"Цинк: Ключов елемент за здраве и баланс в тялото"

  • Маг.фарм. Атанас Атанасов
  • 21.09.2024 г.
  • време за четене: 3 мин.

Актуализирано: 23.09.2024 г.


Когато чуем думата „цинк“, веднага се сещаме за защитата от корозия на железни части, като например пирони или улуци. Но и за човешкото тяло този микроелемент с химическия символ Zn и атомен номер 30 в периодичната таблица е от изключителна важност.


Основна същност

В нашия организъм непрекъснато протичат безброй процеси, в които цинкът играе съществена роля, например в метаболизма на въглехидрати, мазнини, белтъци и витамин А. Той е кофактор на около 300 ензимни системи и участва в изграждането на генетичния материал, както и в клетъчния растеж. Особено важен е за оптималното функциониране на имунната ни система и на различни хормони, като инсулин, глюкагон, хормони на щитовидната жлеза, половите и растежните хормони и др. Между другото, той не само защитава металните части от окисляване, но също така действа като антиоксидант в тялото, макар и на различно ниво. В рамките на балансираното хранене принципно се приема достатъчно количество цинк, тъй като той естествено присъства в много храни. Особено червеното месо, като говеждо или агнешко, черен дроб, стриди, ементал, тилзит, гауда, овесени ядки, царевица, леща и бразилски орехи са отлични източници на цинк. Пилешко месо, риба, мляко, плодове и зеленчуци обаче съдържат малко от този ценен микроелемент. Поради това съществува по-висок риск от недостиг на цинк при хора, които се хранят еднообразно, било то поради диети, вегански режим или консумация на храни, богати на фитати (пшенични трици, зародиши, ръж, фъстъци, пълнозърнест хляб), които затрудняват усвояването му от организма. Повишени нужди от цинк имат бременни, кърмачки, младежи в период на растеж, спортисти, както и хора с болести като диабет, невродермит и псориазис, алергии, инфекции или изгаряния. Хроничната консумация на алкохол също пречи на усвояването на цинка и води до повишено изхвърляне чрез бъбреците.



Недостиг на цинк и последствията от него

Освен споменатите вече причини за недостиг, той може да се появи и при прием на определени медикаменти. Заслужава да се споменат лекарства срещу киселини (антациди), диуретици, липидопонижаващи средства, глюкокортикоиди, ACE инхибитори или противозачатъчни хапчета. Ако недостигът не бъде компенсиран, могат да се появят редица симптоми в различни области. Наблюдават се липса на енергия, затруднения в ученето, проблеми с концентрацията и растежа, но също така кокоша слепота, затруднено виждане на здрач, липса на апетит, нарушения в обонянието и дори депресии. Външни признаци са промени по кожата, чупливи и бели петна по ноктите, косопад, забавено зарастване на рани, появата на гнойни пъпки, зачервявания, както и повишен риск от гъбични инфекции и по-висока склонност към инфекции.

От друга страна, предозирането с цинк също може да има негативни последствия. Това може да се прояви с метален вкус в устата, умора, главоболие или гадене. Освен това, трябва да се внимава при прием на някои антибиотици. За ципрофлоксацин и тетрациклини са известни взаимодействия с цинк, а при бъбречна недостатъчност или увреждания на бъбреците цинкът не трябва да се приема в никакъв случай!



Цинк: кога, колко и за кого?

Независимо дали става въпрос за добавки, профилактика или лечение на дефицит – преди прием на цинк задължително трябва да се консултирате с Вашия фармацевт и да се снабдите с препоръчани за вас препарати. Те трябва да се приемат на гладно, на интервал от два часа преди или след хранене и най-добре вечер преди лягане. Имаме на разположение разнообразие от висококачествени цинкови препарати за Вас. С удоволствие ще Ви консултираме за правилния избор, дозировка и прием, за да осигурите оптимален баланс на цинка в организма си.

Comments


bottom of page